ULICA LEGIONÓW POLSKICH
(dawniej - Nowotki)
DAWNY HOTEL MIEJSKI
obecnie
KOMENDA MIEJSKA I POWIATOWA POLICJI

 

    


   
  Widok hotelu i restauracji "Hotelowej" od południa.
   1971, kolekcja zdjęć BŁAŻEJA DZIURZYŃSKIEGO

                   widok współczesny, z nieco innego ujęcia
       (2008 - MG)

             
     WIĘCEJ  ZDJĘĆ
PATRZ TEŻ - PANORAMA MIASTA z DACHU BUDYNKU
 


DAWNY HOTEL MIEJSKI

 

BUDOWA:  pierwsza połowa lat 60. XX wieku.

 

  Reprezentacyjny gmach hotelu miejskiego, wyposażonego w kilkadziesiąt pokoi, windę, obszerną restaurację i schron przeciwlotniczy, wzniesiono w związku z budową elektrowni i kopalni węgla brunatnego „Adamów”. Nowy budynek – poza kościołem parafialnym najwyższy w mieście – wpisał się w układ urbanistyczny powstającego jednocześnie osiedla mieszkaniowego XX-Lecia PRL (osiedle „górnicze”).

 Architekturę budynku cechują tendencje modernistyczne – „zadarte” daszki nad wejściem i na nadbudówce dachu, lekko zwężające się filary podpierające gmach, zróżnicowana faktura tynku (w wersji pierwotnej) – wysmuklająca bryłę i organizująca układ okien. Również ażurowy, obficie przeszklony pawilon restauracyjny z tarasem znakomicie wpisywał się w stylistykę budynku.

 Z czasem hotel – w czasach budowy wielkich zakładów przemysłowych tętniący życiem – znacząco podupadł; ostatecznie zlikwidowano go w latach 90. XX wieku. Obecnie, po remoncie, którego efektem jest częściowe zniszczenie pierwotnych cech formalnych, mieści się tu komenda miejska i powiatowa policji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(MG i Błażej Dziurzyński)

   START   HISTORIA    MAPY    ATLAS    BIBLIOGRAFIA 
WARSZAWA 1939    WŁÓCZYPIÓRO   LINKI

   M.Górzynski 2008